Acum este 23 Oct 2017, 07:22 Căutare avansată

O intrebare privind tehnica de tintire....

aici discutam de ce așa și nu invers

Re: O intrebare privind tehnica de tintire....

Mesajde Liu Bei » 30 Sep 2013, 11:07

sunt de acord cu Eugen "Haide ba mai relaxati-va ca prea ati devenit seriosi, ganditi prea mult..."...cred ca uitam un lucru foarte important,noi suntem arcasi din pura placere,nu suntem sportivi de performanta!facem performanta doar pentru ca spiritul competitiv este in fiecare dintre noi,uneori este mai puternic,alteori mai slab.Tragem mai putin bine in competitii decat la antrenamente pt ca suntem orbiti de scopul final,acela de a castiga.
Sambata,la cupa Besta,mi-am testat limitele si am tras la 2 categorii ATMSM si BBSM,sageti din lemn si carboane.Pana la eliminatorii a fost relativ ok,timp suficient,relativ relaxat,surpriza a fost ca am tras mult mai bine cu lemne decat cu carboane.In eliminatorii,presiunea a fost atat de mare,incat era gata sa cedez si sa abandonez,am tras simultan ambele categorii...noutatea ar fi ca am incercat un split vision,care din punctul meu de vedere este primul pas spre instinctiv(care by the way,este un obiectiv foarte indepartat pentru mine).
Va multumesc inca o data pt sfaturi.
Multumesc Dragos pt sustinere,te mai astept pe la teren
"When an archer is shooting for nothing,he has all his skill.If he shoots for a prize,he goes blind.His skill has not changed,but the prize divides him.He thinks more of winning than of shooting.And the need to win drains him of power."
Liu Bei
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: Samick Volcano #40/Ming Moon 6 #71/Hwarang SMG 52#/longbow trilam by Maestro #55

Mesajde scorillo » 30 Sep 2013, 12:41

Ne avantam prea mult si prea repede, ne uitam doar inainte, parca nu avem timp sa ne oprim si sa ne uitam inapoi... ca niste pusti care alearga pe munte, nerabdatori sa ajunga cat mai repede cat mai departe.
Am sentimentul ca dorinta de performanta ne rapeste cel mai fumos lucru, placerea de atrage.
Ma uit spre trecut si imi amintesc emotia cu care tineam in mana primul arc. Placerea de a trage, daca scapam mai devreme de la serviciu si aveam o juma de ora pana sa se intunece, trageam o juma de ora. Nu ma mai intreb acum de ce nu nimeresc pe epsilon sau de unde vine frustrarea. Ma intreb unde s-a dus, cum am reusit sa alung pasiunea, cel mai important lucru? Sa ma fi parasit, nebagata in seama de atata dorinta, frustrare, ambitie?

La mine performanta a venit dupa ce cativa ani am tras din pasiune pentru tras. Cand am inceput sa trag pentru performanta, cand am inceput sa ma antrenez, am pierdut contactul cu esentialul. Si n-a ramas nimic, fara lucrul esential, restul a devenit mort, niste obiecte fara viata pe pereti.

Sfatul meu? Prea multe concursuri.
Te doare, osteanul meu?
Numai cand rad, Maria Ta!
화랑 유진
scorillo
administrator forum
administrator forum

Arc:

Mesajde Liu Bei » 30 Sep 2013, 13:21

de acord cu tine in toate privintele...luna asta am implinit un an de arcasie...desi am strans in vitrina o gramada de statuete,cupe si medalii,din ce in ce mai tare ma incearca sentimentele de insatisfactie.La inceputul anului targetul impus de mine era sa fiu cel mai bun din club,in primavara i-am batut pe cei mai buni si am devenit "campionul" clubului...si tot ridicam stacheta...credeam ca "timpul nu mai avea rabdare" si trebuia sa fiu cel mai bun.M-am inselat,pentru ca a disparut placerea de a trage.In ultimile luni,am facut chiar si 7 antrenamente pe saptamana,de cate 2-3 ore,2-300 de sageti/sedinta,devenisem un automat de tras.Mi-am achizitionat inca 2 arcuri,ultimul nici nu stiu de ce l-am luat...Nu-mi mai facea placere sa merg la antrenament,TREBUIA sa merg...daca nu incepea ploaia duminica,cu siguranta ma duceam sa mai trag cateva sute de sageti,acum am un pretext sa ma odihnesc si sa-mi fac o serioasa introspectie sa-mi dau seama de fapt ce vreau,relaxare sau stres,hobby sau sport....
"When an archer is shooting for nothing,he has all his skill.If he shoots for a prize,he goes blind.His skill has not changed,but the prize divides him.He thinks more of winning than of shooting.And the need to win drains him of power."
Liu Bei
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: Samick Volcano #40/Ming Moon 6 #71/Hwarang SMG 52#/longbow trilam by Maestro #55

Mesajde dermacultura » 30 Sep 2013, 15:02

Si eu simt nevoie de o *. Legata de folosirea poate improprie a cuvantului "performanta". Pentru generatiile viitoare - suntem in momentul in care recordul national de indoor la barebow este de 486, scor cu care in Italia nu prinzi nici macar eliminatoriile la o etapa regionala. A, si recordul nu e al meu :)
Iar momentul de fata este unul in care avem de ales intre a trage pe puncte sau a trage de placere. Avand in vedere ca doar in al doilea caz putem excela, "punctajul"fiind unul subiectiv, alegerea ar putea parea simpla.
Insa iar ajung sa ma repet si spun ca fiecare trebuie sa decida la nivel personal ce i se potriveste si sa se fereasca de a emite judecati axiomatice. In casa am acum un longbow si un olimpic. Nu se contrazic, nu se amesteca. La unul ma bucura fiecare sageata in parte, la celalt o serie de 60. Cu unul ma bucur copilareste si fac stumping, cu celalalt exersez vointa. Care daca e exersata bine, imi ofera si ea o bucurie destul de mare. La sala spun tuturor ca vreau sa sar de 500 de puncte la 18 metri. In realitate, 500 de puncte reprezinta doar o sinecdoca, e doar ceva exterior care spune multe si nimic din ce e inauntru. Pana o sa imi iasa asta o sa am sute de esecuri, din ce in ce mai mici. Daca cineva crede ca asta imi ia cumva din bucuria de a trage cu arcul, se inseala. La MINE merge, la MINE asa e. Cred:)
P.S. Dupa ce am fost si eu initiat pana la genunchiul broastei in Kyudo, 6 luni de zile mi-a fost rusine sa pun mana pe un alt fel de arc. Mi se parea o blasfemie sa dai drumul unei sageti pentru a nimeri o tinta fara sa iti pese daca nu cumva ratezi starea de spirit. Ei bine, cu putin efort poti pune spirit si intr-un compound, sunt sigur de asta. Doar ca eu, unul, nu sunt inca in stare sa fac (si) asta :)
Pain is inevitable, suffering is optional.
dermacultura
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: longbow

Mesajde alexandruionescu » 30 Sep 2013, 17:30

"Placerea exista doar daca am rezultate. Daca nu am rezultate trebuie sa ma antrenez mai mult. Daca ma antenez mai mult dispare placerea." - asa am ajuns eu dupa 4 ani de tras cu arcul.
Vara asta am facut o pauza de 2 luni. Pur si simplu nu mai imi doream sa ma duc la club si nu intelegeam de ce(eu care eram aproape in fiecare zi acolo pentru 3-4 ore). Placerea disparuse total.Mi-a luat ceva timp pana sa inteleg ca totul era doar din cauza goanei dupa rezultate. In plus ii uram pe cei care veneau la club sa se distreze si nu intelegeam cum te poti simti bine fara sa nimeresti tinta si nici cum sa bei o bere cu prietenii si sa mai tragi cate o sageata. Cu toate ca diplomele obtinute la concursuri au avut un efect benefic pe moment, in timp, totul a disparut putin cate putin. De ceva vreme trag destul de rar si doar de placere. Nu ma mai duc la concursuri si nici nu stiu daca o sa mai imi doresc vreodata cu toate ca antrenorul meu nu stie cum sa ma mai convinga sa vin la fiecare dintre ele. Performanta distruge clar placerea.
Freedom, Passion, Strength, Power, Victory
alexandruionescu
arcas compound
arcas compound

Arc: PSE Moneymaker NI 2010

Mesajde Dumitru Rotariu » 30 Sep 2013, 17:48

Cand spuneam eu acum cativa ani.....ca eu ma distrez cand trag cu arcul indiferent ca e antrenament, concurs ori intalnire,pe atunci paream un ciudat greu de inteles.Astazi trag cu aceiasi pasiune ca in prima zi.Cu unii dintre voi m-am intalnit cu diverse ocazii si ati vazut ca ma bucur de fiecare clipa cand sunt cu arcul in mana si nu-mi pasa daca trag in x sau in piciorul tintei,acum am ajuns sa fiu intr-un maxim de forma.
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Arc: de tate felurile

Mesajde Dumitru Rotariu » 28 Oct 2013, 21:42

Salut!In acest wek. am tras cu arcul alaturi de prietenul meu Valer si am exersat multe metode de antrenament care dau ''roade'' de fiecare data.Atunci cand nu esti in stare sa faci grupaje bune,sa aduci toate sagetile imprastiate pe panou cat mai aproape de locul unde tintesti,nu tebuie decat sa pui o sfoara in fata tintei ,trasand astfel o axa verticala in dreptul locului tintit.De asta data am folosit o tinta 2D ,asa ca am pus sfoara in fata zonei vitale despartind-o in doua.Ati putea trasa o linie cu markerul sau o banda adeziva dar nu are asa efect precum o sfoara.Cand tragi trebuie sa te concentrezi a tinti sfoara in dreptul punctului vital si o sa fi placut surprins sa descoperi ca dupa trei serii de tragere nu mai imprastii sagetile pe panou si le grupezi foarte aproape de centru.Sfoara iti va arata si faptul ca folosesti sau nu sagetile potrivite,ca inclini suficient arcul si te va face sa te aliniezi bine pe directia tintei indreptand astfel arcul din prima pe directia buna.Incercati si va veti convinge...
Imagine
Imagine
Imagine
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Mesajde fcovei » 29 Oct 2013, 00:34

Liu Bei scrie:de acord cu tine in toate privintele...luna asta am implinit un an de arcasie...desi am strans in vitrina o gramada de statuete,cupe si medalii,din ce in ce mai tare ma incearca sentimentele de insatisfactie.La inceputul anului targetul impus de mine era sa fiu cel mai bun din club,in primavara i-am batut pe cei mai buni si am devenit "campionul" clubului...si tot ridicam stacheta...credeam ca "timpul nu mai avea rabdare" si trebuia sa fiu cel mai bun.M-am inselat,pentru ca a disparut placerea de a trage.In ultimile luni,am facut chiar si 7 antrenamente pe saptamana,de cate 2-3 ore,2-300 de sageti/sedinta,devenisem un automat de tras.Mi-am achizitionat inca 2 arcuri,ultimul nici nu stiu de ce l-am luat...Nu-mi mai facea placere sa merg la antrenament,TREBUIA sa merg...daca nu incepea ploaia duminica,cu siguranta ma duceam sa mai trag cateva sute de sageti,acum am un pretext sa ma odihnesc si sa-mi fac o serioasa introspectie sa-mi dau seama de fapt ce vreau,relaxare sau stres,hobby sau sport....

Salut!
Din ce spui aici constat ca esti un arcas bun, ca Eugen, ca Cristi, Ca Daniel , ca toti cei ce ii cunosc de peste patru ani.
Cinste tie!
Veniti la Izvorani la cupa Aktiv indoor? Mi-ar face placere sa ne cunoastem!
Ma laud ca un balaur cu sapte capete, rusine mie, dar eu lucrez in ture si imi cer iertare inca dinainte daca nu gasesc un coleg cu care sa fac schimb de tura sa vin si eu si se va intampla sa lipsesc!!
Necazul meu este ca eu trag cu un arc coreean, SKB de 50 lbs, cu priza mediteraneana, am avut un longbow care mi s-a rupt, am incercat sa trag cu inel, nu pot!
Asa ca nu am decat sa concurez cu acest arc, cu priza mea si fac gap!
Ma primiti in concurs cu voi? Nu am pretentia sa castig pentru ca nu am mai fost pe la antrenament de cateva luni!
Sunt sigur ca daca veniti la concurs si ma veti accepta in grupul vostru voi fi un concurent de temut, asa ca va sugerez sa va antrenati ca lumea!
Daca veniti cat mai multi va fi un concurs adevarat!
Sanatate si numai bine! :{16 :{17 :{18 :{19
Cyclemonk, Cristi Iepure si Scorillo stiu ce vreau sa spun!
"Energia libera inseamna libertate" - Nikola Tesla
fcovei
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: Z-BOW

Mesajde Liu Bei » 29 Oct 2013, 13:55

Salutare,
probabil,dupa anumite standarde sunt un arcas bun,eu inca nu sunt multumit de mine,cu siguranta dupa cativa ani si dupa vreun milion de sageti trase,voi fi un arcas bun.
Din pacate Izvoraniul se suprapune cu trofeul Scorseze organizat de FRTA pe Olimpia,iar alegerea mea de data asta,este FRTA,mai ales ca va fi probabil ultimul outdoor de anul acesta...
Saptamana trecuta,mi s-a rupt hwarang-ul,nu a fost dry shot,nu am inteles ce s-a intamplat,a cedat bambusul de pe interiorul lamei superioare,dupa ce am lansat sageata...am scris mai devreme ca mi-a parut rau ca l-am cumparat si ca tehnica de tragere cu inel nu mi se potriveste,asa ca "barbosul" nu m-a lasat sa ma chinui prea mult si a actionat in consecinta.In schimb,am inceput sa grupez foarte bine sagetile la 10-18 metri cu Ming-ul 6,asa ca la editia a IX-a WTAF 2015,un loc din echipa Romaniei va fi al meu... wfsef
P.S. eu trag cu 3 degete sub sageata,tot gap...visul de a trage instinctiv,e doar un vis...in ultima luna,am analizat ce spunea Mitu,am cautat pe youtube diversi arcasi care faceau apologia trasului instinctiv iar concluzia mea este ca,atata timp cat nu stapanesti la perfectie gap-ul,nu vei reusi sa tragi instictiv vreodata...parerea mea...
Liu Bei
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Mesajde fcovei » 29 Oct 2013, 21:27

Imi pare rau, este prima data cand aud de hwarang rupt...e drept, nu am experienta arcurilor asiatice, poate or mai fi fost cazuri si nu stiu eu.
In privinta coincidentei datelor concursurilor asta e, nu este ultima ocazie, mai sunt si altele.
Succes si distractie placuta! :{9
"Energia libera inseamna libertate" - Nikola Tesla
fcovei
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: Z-BOW

Mesajde calientesistems » 23 Dec 2013, 22:37

Liu Bei scrie:va multumesc tuturor pentru sfaturi,imi vor fi utile...marea mea problema vine din interior,sunt o persoana destul de agitata cu un job nu tocmai relaxant,si probabil trebuie sa-mi gasesc linistea interioara,sa-i dau voie creierului sa proceseze /sa lase instinctul sa-si faca treaba.In momentul de fata,stilul meu de tragere este un gap extrem de rapid,fixez varful sagetii pe tinta si in maxim 2 secunde eliberez coarda.Daca creierul simte ca nu am eliberat corect si fac declansarea in lateral,mana stanga nu mai sta ferma si face o miscare de compensare(cam in 75% din sageti,la 50 de metri,in loc sa iasa de pe panou,ajung undeva in 8-9...).Stiu ca e total gresit ce fac,dar probabil este un prim pas spre instinctiv.Asta este unul din motivele pentru care as vrea sa renunt la gap.Un alt motiv este faptul ca,in competitii,trag mult sub nivelul de la antrenamente(cu siguranta nu sunt singurul),la CN de la Oradea am simtit ca nicio parte a corpului nu ma mai asculta,drept urmare,sambata am tras incredibil de dezastruos si din pacate nu pot da vina pe vant,pe ploaie si pe frig,oricat de mult mi-as fi dorit...

Era un documentar pe discovery referitor la viteza si precizia samurailor ,
era un gagiu care putea de la 50 de metri sa taie cu sabia o bila de BB gun
de 3 mm care era trasa spre el ,iar el avea sabia in teaca. nu i-a iesit din prima ,
dar pana la urma i-a iesit , bila circula cu o viteza de 200 metri pe secunda ,
ideea de baza era ca timpul care trebuia creierul sa proceseze informatia
de a scoate sabia din teaca era mai lung decat cat ii lua la bila sa ajunga la el ...
s-a linistit ... si in reluarile de la slow motion de pe camera s-a vazut ca in momentul cand s-a tras cu pistolul cubile ,samuraiul avea un sfert din sabie scoasa din teaca .

doua linkuri utile :

http://www.youtube.com/watch?v=7Yy-8Id1svc

http://www.youtube.com/watch?v=g3882sGkrNA
You have Greatness within you!
You have the courage and power to live your dreams!
calientesistems
arcas olimpic
arcas olimpic

Arc: Black Shadow 48 ~ 50 Lbs

Mesajde Liu Bei » 17 Ian 2014, 18:15

din ce ma sfatuiesti tu,inteleg ca mai bine las arcurile pe dulap si ma apuc de scrima?
Liu Bei
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Mesajde calientesistems » 17 Ian 2014, 18:58

nu , ideea era de concentrare http://www.youtube.com/watch?v=g3882sGkrNA

:{18
You have Greatness within you!
You have the courage and power to live your dreams!
calientesistems
arcas olimpic
arcas olimpic

Arc: Black Shadow 48 ~ 50 Lbs

Mesajde miker2ka » 17 Sep 2014, 10:15

deci in concluzie e mai bine stringwalking decat instinctiv?
miker2ka
arcas olimpic
arcas olimpic

Arc: Tradtech Titan III/Black Max

Mesajde Dumitru Rotariu » 17 Sep 2014, 12:28

miker2ka scrie:deci in concluzie e mai bine stringwalking decat instinctiv?

NU.
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Mesajde Ducu » 17 Sep 2014, 12:30

Parerea mea, dupa ce am tras cu longbow-ul facut la Mitu in tabara, este ca depinde de arcul cu care tragi.
Cu clasicul ( sau olimpic barebow cum il mai numesc unii dfbd ) bag stringwalking care, pentru mine, ofera o precizie mult mai mare.
Cu longbow-ul, nu incerc stringwalking-ul deoarece, pe de o parte simt ca imi chinui arcul iar pe de alta parte gasesc mult mai amuzant ( ca sa spun asa ) sa trag instinctiv, chiar daca la nivelul meu asta inseamna sa rup ceva sageti sau daca nu chiar sa le rup, atunci sa caut prin iarba dupa ele.
Sunt insa arcasi care obtin performante remarcabile tragand instinctiv insa, pentru a atinge in instinctiv un nivel care sa depaseasca un bun stringwalker iti trebuie ceva antrenament, prin ceva intelegand foarte mult.
Memento Mori
Ducu
arcas olimpic
arcas olimpic

Arc: Recurve ( barebow ) UUKHA UPro - VX1000 / Longbow "El Maestro, Dumbraveni"

Mesajde Ducu » 17 Sep 2014, 12:44

Ah , mai revin cu o ceva ce am aflat duminica la un concurs nature si de care chiar ca nu gasisem nimic pe net inainte.
In grupul in care am fost, era un bajet care tragea cu un recurve traditional si care nu de putine ori s-a calificat la campionatul Frantei ( daca nu ma insel asta inseamna in primii 25 din toata Franta), care nu tragea nici instinctiv, nici nu baga stringwalking sau gap dar se ghida dupa tensiunea in spate. Mi-a explicat ca stia cat sa intinda pentru a avea point-on-ul la diverse distante.
Realizezi ca asta influenteaza zborul sagetii insa bajetul chiar ca le dadea bine.....
Memento Mori
Ducu
arcas olimpic
arcas olimpic

Arc: Recurve ( barebow ) UUKHA UPro - VX1000 / Longbow "El Maestro, Dumbraveni"

Mesajde gooe » 29 Mar 2015, 04:33

probabil asta este cel mai interesant topic de pe forum :tiphat
orice tehnica de traditional ajunge intr-un final la instinctiv 100% nu este cale de intors.
cei ce trag cu compound evident sunt invidiosi pe Mitu \/ ..si IO :{30
ca practicant de Kung Fu intre14-18 ani (ulterior am renuntat cand au incercat sa lucreze cu mine psihic ..golan convins)...evident am trecut pe langa cazanul de nisip incins, 200-500C...azi dupa 25 ani doamne fereste sa te lovesc cu degetele.
in 3 luni iti poti intari degetele sa tragi cu orice arc folosind nisip incins.
asta nu inseamna ca echivalezi exereienta de tragere.
gooe
utilizator forum
utilizator forum

Arc: mathews apex 7, longbow, flatbow, horsebow

VALYY2017

Mesajde valyy2017 » 21 Iul 2017, 10:53

Foarte tare site-ul!
Anvelope la Super Preturi !
valyy2017
utilizator forum
utilizator forum

Arc: nu am încă