Acum este 24 Oct 2017, 08:58 Căutare avansată

Pentru constructorii de arcuri

aici discutam de ce așa și nu invers

Pentru constructorii de arcuri

Mesajde porolissum » 19 Aug 2017, 18:48

Mi-a venit o idee ,poate cam uschita, asa ca puteti sa si radeti daca spun prostii:
-am un longbow din bambus de 68" si 60 lb. Ma gandeam daca ar fi posibil sa fie adus la 64-66" prin taierea la capete si remontarea nockurilor, fara a fi necesara o relaminare a fibrei de sticla. In ce masura (pozitiva sau negativa) ar fi afectate performantele arcului? I-ar creste puterea? Daca da, se poate estima cam cu cat? Nu se pune problema intinderii pt. ca acum se intinde fara probleme la 32", iar eu intind la 28".
p.s. Sa nu va imaginati ca eu m-as apuca sa fac modificarea asta.
Multumesc
porolissum
utilizator forum
utilizator forum

Arc: takedown Oak Ridge 60#; longbow Vulture 60#

Re: Pentru constructorii de arcuri

Mesajde cipri » 19 Aug 2017, 19:06

Eu cred ca se poate, dar urca puterea arcului destul de mult. Eu estimez ca urca aproximativ 8, 10 livre.
cipri
utilizator forum
utilizator forum

Arc: Dracula

Mesajde porolissum » 20 Aug 2017, 08:16

cipri scrie:Eu cred ca se poate, dar urca puterea arcului destul de mult. Eu estimez ca urca aproximativ 8, 10 livre.

Daca urca pana pe la 70# e f. bine. Cam asta si vreau.
porolissum
utilizator forum
utilizator forum

Mesajde Dumitru Rotariu » 21 Aug 2017, 17:35

Taiat 10cm, unui longbow poate sa-i creasca puterea peste 10#. Acum in functie de cat de bun si performant este arcul, poti sa-i scazi performantele sau poti sa i le cresti sau risti sa-l faci mai putin placut la tragere fiindca ii modifici punctul de unde incepe sa stacheze. Unui longbow de 60# si peste, lungimea de 172 cm este ideala. Scurtarea arcului implica mai mult decat lipirea unor alte nokuri, trebuind totodata modificata si latimea capetelor pe 15-20cm sau mai mult, plus ca ii trebuie si o alta coarda. Trebuie calculat bine ce castigi si cat pierzi la faza asta, eu neputand sa-ti recomand acest lucru daca nu vad arcul si nu trag cu el inainte.
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Arc: de tate felurile

Mesajde porolissum » 21 Aug 2017, 20:29

Multumesc Maestro, asta vroiam sa aud. A fost doar o fulgerare in mintea mea, se pare deloc buna asa ca renunt la ea, mai ales ca arcul este o adevarata bijuterie, iar pentru 8-10 lbs in plus nu merita stricat. Sa auzim de bine.
porolissum
utilizator forum
utilizator forum

Înapoi la Tehnică