Acum este 21 Oct 2017, 22:33 Căutare avansată

Alt Dacic!

ce mai meșterim pe acasă

Alt Dacic!

Mesajde cipri » 03 Oct 2017, 21:54

Buena seara! Paí daca tot e la moda arcul Dacic, am facut si eu varianta mea. Are niste "curbe" unice " si nu e inspirat nici de arcurile Blacktail si nici de Acadianwoods. Corpul e o combinatie unica de artar si wengue, iar bratele sunt din bambus si fibra de sticla transparenta. Are in jur de 48#la 28" si o lungime de 64".
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
cipri
utilizator forum
utilizator forum

Arc: Dracula

Re: Alt Dacic!

Mesajde cipri » 03 Oct 2017, 21:56

Mai multe poze :
cipri
utilizator forum
utilizator forum

Mesajde cipri » 03 Oct 2017, 21:58

Si inca trei :
cipri
utilizator forum
utilizator forum

Mesajde Xiom » 03 Oct 2017, 23:12

Treaba e ca....imi place maxim! :tiphat Dacic sau nedacic!
Off topic; Vreau sa anunt pe aceasta cale ca eu o sa fac un arc al celorlalti stramosi ai nostri, arcul roman! Sa nu cumva sa mai vina cineva sa zica ca face un arc roman ca eu am fost primul!
Xiom
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: longbow

Mesajde Cyclemonk » 05 Oct 2017, 01:14

Foarte frumos arcul, si evident foarte dacic, atata doar ca ma cam dor ochii de la fundal... ceva mai monocrom era mai bun :mrgreen:
Cyclemonk
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: Samick Leopard II 60#, Hwarang 53#, Samick Lightning 60#

Mesajde cipri » 05 Oct 2017, 01:19

Multumesc! Cand va fi lacuit voi incerca sa fac ceva poze mai bune, si in cele trei ipostaze: dezmontat, montat si incordat. Pe curand!
cipri
utilizator forum
utilizator forum

Mesajde marian eugen » 05 Oct 2017, 05:44

Arcul e frumos. Combinatia dintre arţar si venge nu e unică ,am mai văzut, arcul e usor prea lung in comparaţie cu tendinţele vremii, încercaţi sa le faceti in jurul a 57-58" ,ar fi mai agresive si mult mai nărăvaşe "
marian eugen
utilizator forum
utilizator forum

Arc: mohawk, kayawind, hoyt buffalo recurve

Mesajde cipri » 05 Oct 2017, 08:01

La combinatia din corp nu ai vazut ghilimelele :tongue , iar tendintele de a face arcul mai scurt si mai naravas nu e ceva ce ma intereseaza pe mine eu nu caut sa fie naravas eu caut sa fie cat mai stabil si mai eficace, asa ca, cu cat mai lung si mai greu cu atat mai bine. Si daca nu ma crezi uitate la olimpici. Multumesc pentru comentarii!
cipri
utilizator forum
utilizator forum

Mesajde marian eugen » 05 Oct 2017, 22:27

La CURBE si UNICE am vazut ghilimele , la descrierea corpului unic nu exista, nu stiam ca vrei sa se subinteleaga :P ,
Acum , sa stii ca nu am spus-o cu rautate , tendintele chiar sunt de a reduce dimensiunile arcurilor recurve take-down si recurve unicorp pastrandu-le in acelasi timp stabilitatea.
Cine spune ca la 53-55 inch un arc nu poate fi stabil? daca vei gasi combinatia perfecta intre materiale forma si partea de recurve o sa te miri ca vei obtine un arc mai scurt mai compact , mai agresiv si in acelasi timp stabil, Cauta SuperMag , un arc ce a devenit istorie la Bear , la 48 inch au reusit sa-l faca stabil , raport calitate pret decent si cu toate ca era un arc scurt a reusit sa fie pentru o buna perioada arcul preferat al vanatorilor traditionalisti si pescarilor.
Cat priveste compararea arcurilor tale cu olimpicele , nu fa greseala sa le bagi in aceeasi oala, sunt ca marul si para, amandoua fructe, gusturi diferite! yes sir..respectele mele si scuze ca m-am intins!
marian eugen
utilizator forum
utilizator forum

Arc: mohawk, kayawind, hoyt buffalo recurve

Mesajde cipri » 05 Oct 2017, 23:42

Nu vreau sa compar cu olimpicele, punandule pe picior de egalitate doar ca acest arc nu e pentr vanatoare, desi probabil ca sar pute vana cu el, e facut pentru competitie de: tinte, 3d,sau sala, desi pentru gustul meu e mult prea puternic pentru sala.
cipri
utilizator forum
utilizator forum

Mesajde hidden_talent » 08 Oct 2017, 23:44

:tiphat
Mie-mi place arcul, iar o lungime de 64 de inch nu m-ar deranja deloc pentru ca arcul meu actual chiar 64 are, iar in trecut am avut un altul chiar ceva mai lung.
Respect opiniile altor oameni de aceea... fiecare cu preferintele lui.
„Nu este nimeni dintre sarmaţi şi geţi care să nu poarte o teacă cu arc şi săgeţi muiate în sânge de viperă” (Ovidiu, Tristele, IV, 1, 78)
hidden_talent
arcas olimpic
arcas olimpic

Arc: CTA Red Stag 53#@28"

Înapoi la Do It Yourself