Acum este 24 Oct 2017, 08:58 Căutare avansată

Provocare

discuţii pe teme care nu se încadrează în categoriile de mai sus

Provocare

Mesajde Dumitru Rotariu » 08 Mai 2017, 18:35

https://www.youtube.com/watch?v=GPvfOv8ck6M

Acela care ghiceste de ce Grozer scoate acele viteze astronomice in clipul de mai sus, castiga de la mine o sticla de plalinca. Propun ca cineva sa se ofere ca arbitru echidistant, care va primi de la mine raspunsul corect(bazat pe experienta mea de 7 ani de cand trag prin cronograf), apoi fiecare sa-si de-a cu parerea una, doua zile, apoi arbitru sa faca public mesajul. Doar acela care va spune ca mine motivul va primi premiul.
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Arc: de tate felurile

Re: Provocare

Mesajde Dumitru Rotariu » 09 Mai 2017, 16:46

Am primit un raspuns bun in privat, deci o sticla de palinca e data :tiphat
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Mesajde Xiom » 09 Mai 2017, 17:15

Am vazut comentariile de pe youtube la videoclip. Nu prea cred multi valorile acelea. Unii se leaga chiar de lumina folosita deasupra cronografului! Personal nu am cunostinte sa imi dau cu parerea dar sunt curios care este raspunsul pt. ca tot ce imi vine in minte sunt doar sagetile prea usoare. Si parca sunt si de carbon.
Xiom
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: longbow

Mesajde kebabu » 09 Mai 2017, 18:24

Mda ... pe langa astea trage parca mai mult de 28"

Sau poate el face recurve la viteze de compound si noi suntem invidiosi ??? :)
I reject your reality and substitute my own !
kebabu
utilizator forum
utilizator forum

Arc:

Mesajde Dumitru Rotariu » 09 Mai 2017, 21:19

Un raspuns categoric l-am avut de la udapra, xiom si kebabu doar au presupus ca lumina a fost cauza acelor valorilor exagerate, deci impart o sticla in doua :tongue
Si DA, lumina puternica care bate direct pe senzori, le afecteaza sensibilitatea, astfel incat ei ies din parametri proiectati sau calculati. Cand se foloseste cronorgraful acesta trebuie ferit si de razele solare care bat direct pe senzori, el functionand perfect pe lumina normala. Prin 2009 cand am testat primele arcuri prin cronograf am facut marea greseala sa cred un astfel de rezultat, ca mai apoi sa-mi dau seama exact in ce conditii acesta da eronat valorile, culmea, mari atunci cand bate o lumina puternica pe el si mici cand lumina este insuficienta, lucru testat de zeci de ori.
O sageata usoara scoate o viteza mai mare decat una grea dar nu cu diferente exagerat de mari. Testul cu 5-6gpp pe langa faptul ca e riscant nu e nici concludent atata timp cat o sageata normala este de 8-9gpp, iar pana la urma sageata usoara nu extrage suficienta energie din arc si flamband la iesire mai si pierde din ea. Doar valorile scoase cu 8-10gpp sunt relevante pentru un arc.
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Mesajde kebabu » 09 Mai 2017, 21:29

Deci ideal e sa tragi cumva la umbra de lumina naturala , sau sa il calibrezi pe chrono dupa vreo 2 arcuri sau orice altceva la care stii viteza ?? intreb si eu :)

Cat despre palinca sa fie cu noroc cand ne-om mai intalnii aduc si eu jumatea aialalta sa vedem care e mai apriga de salaj sau de sibiu :)
kebabu
utilizator forum
utilizator forum

Arc:

Mesajde Dumitru Rotariu » 09 Mai 2017, 21:36

kebabu scrie:Deci ideal e sa tragi cumva la umbra de lumina naturala , sau sa il calibrezi pe chrono dupa vreo 2 arcuri sau orice altceva la care stii viteza ?? intreb si eu :)

Cat despre palinca sa fie cu noroc cand ne-om mai intalnii aduc si eu jumatea aialalta sa vedem care e mai apriga de salaj sau de sibiu :)

Cand e soare puternic afara, la umbra este cel mai indicat. Eu cand trag pe o zi insorita, pun un paravan de carton care sa tina umbra cronografului.
Eu zic ca palinca de Salaj cu ce-a de Sibiu se bat de la egal la egal, zici ca e una si aceiasi.
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Mesajde porolissum » 10 Mai 2017, 08:59

Eu zic ca palinca de Salaj cu ce-a de Sibiu se bat de la egal la egal, zici ca e una si aceiasi.[/quote]

Nici vorba! Inseamna ca n-ai prea baut palinca de Salaj. \/ :{18
porolissum
utilizator forum
utilizator forum

Arc: takedown Oak Ridge 60#; longbow Vulture 60#

Mesajde porolissum » 10 Mai 2017, 09:03

Zi-i lui Romi777 sa-ti trimita un flacon, ca aia-i ca cea de Salaj :D :{31
porolissum
utilizator forum
utilizator forum

Arc: takedown Oak Ridge 60#; longbow Vulture 60#

Mesajde sekler » 10 Mai 2017, 10:06

Haideti sa recapitulam putin: chronograful folosit este unul Prochrono ( detin unu , nu de alta... )varianta PAL eu am digital> si este corect setat cu deflectoare pe luman respective etc ...Cand da eoare apare alt mesaj si nu viteza ...totodata mai si un F1 Chrony care este mult mai sensibil la lumina decat cel de mai sus! Dar esenta ca chronograful masoara incorect contest.DIFERENTA intre cele 2 cronografe masurate de mine nu au deposit 3-8 fps...Aceste trageri au fost effectuate si in garaj si in curte la lumina de soare cu deflectoare, deci tot ramanem la 300fps la sagetiile trase in clipul acela.Alta trebuie sa fie explicatia: eu ce vad ca tipul trage cel putin cu 31-32" dar nici acesta nu are de unde sa dea aprox.100fps viteza suplimentara .Eu cred ca mai trebuie putin analizat si materialul bratelor.
https://www.facebook.com/seklerbowhunter
"If you think adventure is dangerous, try routine; it is lethal."
sekler
arcas compound
arcas compound

Arc: xpedtion xcentric 7 / Mathews Z7/ Elite 35 / Bearpaw ...etc

Mesajde Dumitru Rotariu » 10 Mai 2017, 12:32

sekler scrie:Haideti sa recapitulam putin: chronograful folosit este unul Prochrono ( detin unu , nu de alta... )varianta PAL eu am digital> si este corect setat cu deflectoare pe luman respective etc ...Cand da eoare apare alt mesaj si nu viteza ...totodata mai si un F1 Chrony care este mult mai sensibil la lumina decat cel de mai sus! Dar esenta ca chronograful masoara incorect contest.DIFERENTA intre cele 2 cronografe masurate de mine nu au deposit 3-8 fps...Aceste trageri au fost effectuate si in garaj si in curte la lumina de soare cu deflectoare, deci tot ramanem la 300fps la sagetiile trase in clipul acela.Alta trebuie sa fie explicatia: eu ce vad ca tipul trage cel putin cu 31-32" dar nici acesta nu are de unde sa dea aprox.100fps viteza suplimentara .Eu cred ca mai trebuie putin analizat si materialul bratelor.

Cand sageata trece prin crono fara ca unul din senzori sa o prinda da un F1 sau scrie pur si simplu error, dar si diferenta de valori cand senzorul este ''orbit'' de lumina puternica, este tot o eroare pana la urma. Nici un arc altul decat un compound, sau arbaleta nu poate scoate asemenea viteza indiferent de situatie, ca intinzi 28'', ca intinzi 33'', ca tragi cu lemn, ca tragi cu carbon, ca tragi in sezut , ca o faci in picioare, NICIODATA. Totul e din cronograf, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa avem incredere in masuratorile prin crono, doar ca trebuie sa tragem in conditiile favorabile. Mai e o chestie, daca e soare nu inseamna neaparat ca el bate si pe senzor, fiindca stim bine ca pozitia lui pe cer difera de la ora la ora si anotimp. In clipul cu arcurile lui grozer, acele halogene bat direct pe senzor.
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Mesajde Dumitru Rotariu » 10 Mai 2017, 12:33

porolissum scrie:Zi-i lui Romi777 sa-ti trimita un flacon, ca aia-i ca cea de Salaj :D :{31

Unde dai si unde crapa ewse
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Mesajde sekler » 10 Mai 2017, 14:45

speed test of the new grozer hunting recurve 291 fps... deci mai sunt si alte filmulete sau GROZER CSABA - sebesseg teszt- speed test. Acolo vad si arcuri cu sageti de 26 grame si viteza peste 340 fps...
https://www.facebook.com/seklerbowhunter
"If you think adventure is dangerous, try routine; it is lethal."
sekler
arcas compound
arcas compound

Arc: xpedtion xcentric 7 / Mathews Z7/ Elite 35 / Bearpaw ...etc

Mesajde kebabu » 10 Mai 2017, 15:54

poi prin comenturi zice ca invita pe oricine sa mearga sa traga cu arcul.... adica cel putin asa am citit si mai zic ca au si schimbat materialele probabil cu ceva carbon ceramic sau ceva de genu am mai vazut pe net [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=unb7HQcqnVA[/youtube] . acuma nush ce sa zic dar banuiesc ca daca ar fi materiale superiore de genul acesta pentru trad banuiesc ca ar face si cineva un compound cu asa ceva care sa bata 400 fps zic si eu .....
kebabu
utilizator forum
utilizator forum

Arc:

Mesajde Dumitru Rotariu » 10 Mai 2017, 16:43

Pate sa faca arcuri si cu fibra optica ca tot nu ajungi la 300ftps. Stiu ca Grozer face arcuri foarte bune dar ultimul arc de-a lui pe care l-am testat acum doua luni prin cronograf a fost un biocompozit turcesc de 60# extraordinar de frumos care respecta intocmai caracteristicile modelului , dar din pacate nu batea un self mediocru la viteza. Arcul apartine lui Valer pe care nu a dat tocmai putini bani si a asistat la testul prin cronograf.
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Înapoi la Discuţii diverse