Acum este 25 Sep 2017, 07:31 Căutare avansată

PROPUNERE LEGISLATIVA

regulamente și noutăți legislative

Re: PROPUNERE LEGISLATIVA

Mesajde bogdanfb74 » 11 Feb 2016, 21:46

Cand va spuneam ca legea vanatorii e primul pas ce interzice utilizarea arcului in aer liber unii dintre voi spuneati ca ce, atata vreme cat poti trage la marginea padurii si nu se ia nimeni de tine in ciuda prevederilor legii e ok... ete na, ca nu o sa mai putem trage deloc in aer liber, dapai la marginea padurii...

In sportul asta nu se va schimba nimic cata vreme exista dezbinare si arcasii nu vin la Bucuresti cum au venit ciobanii sa-si apere cainii...
bogdanfb74
utilizator forum
utilizator forum

Arc: nu am încă

Mesajde bogdanfb74 » 11 Feb 2016, 21:52

Totusi, am o intrebare, daca sunt cetatean roman si locuiesc intr-un sat, in varf de munte, cu cel mai apropiat oras la 30km, care sa presupunem ca are o baza sportiva sau un poligon conform noii propuneri, iar eu sunt impatimit sa trag cu arcul, ce optiuni imi da statul roman? 1. Sa devin infractor prin folosirea arcului in curtea proprie in scop recreativ, 2. sa renunt la pasiunea mea, 3. sa parcurg de doua - trei ori pe saptamana 60 kilometri dus-intors ca sa trag la poligon, unde voi fi nevoit sa platesc o taxa banuiesc ca nu tocmai mica si unde, cel mai probabil, nu voi beneficia de nimic in plus fata de curtea personala (ba chiar e mai confortabil in curte) exceptand faptul ca niste imbecili au declarat locul ala ca fiind "propice tirului cu arcul"...

Cum zicea bancul ala: tara de kko.... politicieni de kko, de fapt ar fi mult mai corect invers.
bogdanfb74
utilizator forum
utilizator forum

Arc: nu am încă

Mesajde deceneus » 11 Feb 2016, 23:34

[quoteCand va spuneam ca legea vanatorii e primul pas ce interzice utilizarea arcului in aer liber ][/quote]

Pasul doi nu ar fi avut nimic de a face cu tirul cu arcul daca "jmecherii" de Bucuresti nu aveau interese financiare in air soft. Dar pentru ca air soft, paintball si tirul cu arcul sunt incadrate in aceeasi categorie nu puteau face o diferentiere. Ca tiganul intra la parnaie e de bine, Dumnezeu ii rasplateste pentru faptele bune,dar raul a fost propus deja. Sunt curios de continuare.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."
deceneus
arcas compound
arcas compound

Arc: PSE Vendetta XL 60#, PSE Decree HD 60#, OK Archery Renegade DST 60#

Mesajde Xiom » 12 Feb 2016, 00:48

Perlamentarii isi dubleaza pensiile speciale si noi vrem sa se uite la 500 de oameni care intind o coarda? Ha! 99% din ei nici nu stiu ca exista arcuri prin tara! Li s-a spus ca e bine sa voteze cu DA si asta e!
Sunt curios ce o sa zica Bodnik de tara asta daca vine la Cupa Bearpaw, asta daca nu intra legea in vigoare pana atunci!
Xiom
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: longbow

Mesajde cristi4net » 12 Feb 2016, 01:43

Si totusi ... nu dam o fuga la Bucuresti? Daca asteptam e ca "somnul ratiunii..." ewse ; din pacate "monstrii" sunt deja la treaba si au buca groasa, groasa. Li se fâlfâie :{11 .
"... Ce fericit şi excelent arc este acela care ştie în mâinile cui se află!" Rumi
cristi4net
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: CTA, RED STAG, 66", 50#
CTA, BLACK CAT, 60", 60#
PSE Supra Target S8 60#

Mesajde deceneus » 12 Feb 2016, 10:15

500 care intind coarda ar sunt multe mii care fac air soft, cu multi bani bagati in echipamente. Impreuna ne putem face auziti.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."
deceneus
arcas compound
arcas compound

Arc: PSE Vendetta XL 60#, PSE Decree HD 60#, OK Archery Renegade DST 60#

Mesajde sharpshooter » 12 Feb 2016, 10:36

Trebuie ceruta aprobare pentru protest . Eu as merge .... trebuie sa iesim in strada , facem o lista in care scriem ce dorim , mai multe puncte , includem printre altele controlarea FRTA si schimbarea conducerii ei , modificarea legii vanatorii adica permiterea folosirii arcului in natura fara varfuri de vanatoare , si posibilitatea practicrii acestui sport pe terenuri proprietate privata in zone special amenajate . Cerem de asemenea eliminarea taxelor vamale pentru arcuri pentru a veni in sprijinul celor ce doresc sa faca sport de performanta si nu isi pot permite datorita costurilor mari , vezi cat e un compound si cat e salariul mediu pe economie in tara asta de cacat . Faceti o lista , o dezbatem aici , ne organizam cerem aprobare si mergem sa strigam ... eu sunt pro dar trebuie facuta cu cap si cum nu avem 100 de proteste ci unul singur , trebuie sa profitam de el sa ne facem auziti si sa fie clar ce dorim .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people .... https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan
sharpshooter
artizan in piele
artizan in piele

Arc: BLACKWIDOW PSA-X 50#@29"

Mesajde Ducu » 12 Feb 2016, 12:24

sharpshooter scrie:Trebuie ceruta aprobare pentru protest . Eu as merge .... trebuie sa iesim in strada , facem o lista in care scriem ce dorim , mai multe puncte , includem printre altele controlarea FRTA si schimbarea conducerii ei , modificarea legii vanatorii adica permiterea folosirii arcului in natura fara varfuri de vanatoare , si posibilitatea practicrii acestui sport pe terenuri proprietate privata in zone special amenajate . Cerem de asemenea eliminarea taxelor vamale pentru arcuri pentru a veni in sprijinul celor ce doresc sa faca sport de performanta si nu isi pot permite datorita costurilor mari , vezi cat e un compound si cat e salariul mediu pe economie in tara asta de cacat . Faceti o lista , o dezbatem aici , ne organizam cerem aprobare si mergem sa strigam ... eu sunt pro dar trebuie facuta cu cap si cum nu avem 100 de proteste ci unul singur , trebuie sa profitam de el sa ne facem auziti si sa fie clar ce dorim .

Asta este o idee excelenta; nu pot merge la un protest insa pot semna o petitie care sa poata fi prezentata catorva oficiali mai onesti, daca mai exista asa ceva!
Memento Mori
Ducu
arcas olimpic
arcas olimpic

Arc: Recurve ( barebow ) UUKHA UPro - VX1000 / Longbow "El Maestro, Dumbraveni"

Mesajde sharpshooter » 12 Feb 2016, 14:29

Ducu , nu exista oficiali onesti , petitiile nu functioneaza ne-am convins de asta in anii ce au trecut cand am semnat zeci de petitii si nu s-a intamplat nimic . Daca vrem sa rezolvam ceva trebuie sa iesim in strada cum au facut ciobanii , sa ne vada tara sa vina televiziunile sa facem tambalau si sa urle presa sa se scandalizele opinia publica si strainatatea ... intelegi e singura solutie . Din pacate nu se va intampla , e comod sa protestezi pe facebook si pe forum e greu sa pierzi bani si timp sa mergi sa ingheti in strada si sa te ia jandarmii la intrebari ....de asta nu se va intampla nimic . Noi arcasii suntem putini , cei cu airsoft sunt mult mai multi de asta acum ar fi momentul sa ne cuplam toti sa fim o forta pe care sa o bage in seama autoritatile . Un exemplu : in cazul meu un bilet de tren Craiova Bucuresti este 60-70 de lei dus , inmultit cu 2 sunt 120 de lei mai pune ceva de mancare si eventual de baut si asa mai departe , nu este o problema dar gandeste-te cati dintre noi prefera sa faca altceva cu banii astia decat sa ii piarda aruncandu-i pe un drum ca sa mearga la un protest fara sa stie daca in final se va rezolva ceva . E adevarat ca pot merge cu alti arcasi si reduce costurile sau cu autostopul sau in fine , repet nu e chestia de suma e chestia de deranj plus bani versus tastat si dat din cleanta pe net . De asta nu se va intampla nimic . Ma duc sa termin de vopsit o curea ... sunt cu ochii pe voi ...
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people .... https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan
sharpshooter
artizan in piele
artizan in piele

Arc: BLACKWIDOW PSA-X 50#@29"

Mesajde Ducu » 12 Feb 2016, 14:35

Ehhhh, nu ma tem de iesit in strada ( de fapt am un trecut "glorios" in aceasta privinta - vezi anii '90 cand eram student ) insa nu prea am cum sa ajung in Romanica pentru asta; daca eram acasa, cu draga inima ieseam in strada inca o data si din nou...
Memento Mori
Ducu
arcas olimpic
arcas olimpic

Arc: Recurve ( barebow ) UUKHA UPro - VX1000 / Longbow "El Maestro, Dumbraveni"

Mesajde hidden_talent » 12 Feb 2016, 21:16

Mi se pare rezonabila ideea lui Alex (sharpshooter) in ce priveste redactarea minutioasa a unui protest in forma scrisa, nu trebuie sa fim deloc dezlânați în exprimare și confuzi în gândire. De asemenea, trebuie sa cerem toti aceleasi lucruri, ori noi cadem mai greu de acord, in genere, sper sa nu ne ciorovăim si la asta.
Cu acest protest am putea merge la... NU STIU..!?!? spuneti voi - la primul ministru, la minister, la Johannis? sub forma unei delegatii formata din cativa dintre noi si bine ar fi sa nu fim numai traditionalisti ci si ceva de pe la olimpicii astia care de mandrii ce sunt nici macar pe forum nu posteaza (dar asta e o alta latura a problemei), adica dintre cei care fac performanta (asa putini cati sunt ei).
Referitor la iesitul in strada... iarasi va dau dreptate. Suntem putini si nu vom obtine nimic. Tara are probleme grave si ne-ar putea aduce pe cap si oprobiul public, adica se va spune: țara arde și baba se piaptănă! desi durerea noastra e reala.
„Nu este nimeni dintre sarmaţi şi geţi care să nu poarte o teacă cu arc şi săgeţi muiate în sânge de viperă” (Ovidiu, Tristele, IV, 1, 78)
hidden_talent
arcas olimpic
arcas olimpic

Arc: CTA Red Stag 53#@28"

Mesajde hidden_talent » 12 Feb 2016, 21:20

Adica sa fim o delegatie numeroasa, dar sa nu aparem ca fiind protestatari. Sa incercam si cu vorba buna, dar nu prin petitii online, aia e fâs!
Nu vreau sa fac pe filosoful spunând că un pesimist e doar un otimist foarte bine informat, ca nu e cazul meu, dar îmi mențin ideea că nu ne vom alege cu nimic. Asta e încrederea mea in "statul de drept".
„Nu este nimeni dintre sarmaţi şi geţi care să nu poarte o teacă cu arc şi săgeţi muiate în sânge de viperă” (Ovidiu, Tristele, IV, 1, 78)
hidden_talent
arcas olimpic
arcas olimpic

Arc: CTA Red Stag 53#@28"

Mesajde cristi4net » 13 Feb 2016, 22:10

Haideți sa nu fim foarte "realiști" si sa ne culcam la loc. Exact pe lipsa de reacție, pe sila noastră vis-a-vis de asemenea specimene, scontează indivizii de teapa asta: "mămăliga nu explodează".
Peste 300 de vizualizări în câteva zile inseamna ceva. Putem face ceva. Putem avea si noi o inițiativa (contrainitiativa :tongue ).
Având în vedere ca legea acum e ambigua (adica am scapat si de data asta) si ca la un moment dat tot trebuie sa se reglementeze și aceasta activitate este bine sa o reglementeze cei implicați, într-o maniera decenta.
Ce putem face?
1. luam legatura cu cei de la sporturi similare implicate
2. definim impreuna ceea ce ar trebui sa se legifereze:
3. depunem documentul ...
3. mergem la birourile parlamentarilor din judetele noastre si ii convingem
4. luam legatura cu presa
Ceva relații mai găsim și noi cât sa ne facem auziți (nu trebuie sa fim domnișoare rușinoase într-un stabiliment).
Deci:
Cine poate lua legătura cu celelalte discipline?
Cine poate pregăti o lista de puncte ce ar trebui documentate temeinic?
"... Ce fericit şi excelent arc este acela care ştie în mâinile cui se află!" Rumi
cristi4net
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: CTA, RED STAG, 66", 50#
CTA, BLACK CAT, 60", 60#
PSE Supra Target S8 60#

Mesajde broadheader » 14 Feb 2016, 09:57

cristi4net scrie:Deci:
Cine poate pregăti o lista de puncte ce ar trebui documentate temeinic?

aici pot veni in ajutor si eu
ne legam si de 47/2006 si de 295/2004?
broadheader
utilizator forum
utilizator forum

Arc: compound

Mesajde Valerian » 20 Feb 2017, 21:49

Pai si care ar fi definitia unui poligon? Care club are un poligon omologat? Omologat dupa ce reguli si standarde? Bun, nu ma lasa sa trag in boscheti dar atunci da-mi date pentru omologare. E noaptea mintii!
Valerian
utilizator forum
utilizator forum

Arc: Hoyt ProComp Elite FX

Anterior

Înapoi la Reguli pentru tirul cu arcul şi legislaţie