Acum este 17 Dec 2018, 17:49 Căutare avansată

Lamurire

arcuri, săgeți, ținte & stuff

Lamurire

Mesajde porolissum » 23 Ian 2018, 12:06

Poate cineva sa-mi spuna daca, cu un arc compound se poate trage in stilul traditional, in urmatoarele variante:
1.ochire instinctiva, sprijin de sageata shelt, sageti cu pene naturale, priza split pe coarda;
2.sprijin de sageata biscuit, sageti cu vanes (sau pene naturale?), ochire prin scope dar fara peep sight, priza split pe coarda;
Exclus varianta clasica cu peep sight, release, etc.
Multumesc
porolissum
utilizator forum
utilizator forum

Arc: takedown Oak Ridge 60#; longbow Vulture 60#; hibrid Slick Stick 65#

Re: Lamurire

Mesajde Cyclemonk » 23 Ian 2018, 13:06

Salut, cauta pe Youtube "instinctive compound bow shooting" si o sa gasesti destule variante. In principiu se poate trage oricum, cu mare atentie la release sa nu torsionezi coarda.
Cyclemonk
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: Samick Leopard II 60#, Hwarang 53#, Samick Lightning 60#, Dacic Maestro, 56#

Mesajde porolissum » 23 Ian 2018, 18:54

Multumesc. In tirul traditional am oarece experienta si compoundul chiar nu-i preferatul meu, insa cineva de afara vrea sa-mi doneze unul si stau pe ganduri daca sa-l primesc sau nu, dara daca il pot folosi si in stilul clasic cred c-o sa-l accept. Multumesc inca o data.
porolissum
utilizator forum
utilizator forum

Arc: takedown Oak Ridge 60#; longbow Vulture 60#; hibrid Slick Stick 65#

Mesajde udapra » 28 Ian 2018, 15:19

Daca arcul este destul de lung, poti trage. Suportul de sageata poate fi de orice fel insa pt acuratete recomand supot special pt compound cu degetele, asemanator celui de la barebow cu brat mobil si cu buton mai lung https://www.youtube.com/watch?v=Cr0475FzOlo . Cand tragi cu declansator mecanic presiunea pe suportul de sageata este de sus in jos, cand tragi cu degetele este lateral.
Eu am tras cu un asemenea setup la Alba la field cu un compound ATA 47 insa si Celalalt cu ATA 37 se preta fara probleme.

https://www.facebook.com/doda.mircea
Mircea Doda trage asa, de la el am invatat multe.
Arjuna a răspuns că el vedea numai ochiul păsării care era ţinta şi nimic altceva.
udapra
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: Kaya KTB 45lb
Falco Spirit carbon 42lb
Bearpaw Slick Stick 40lb

Mesajde porolissum » 28 Ian 2018, 20:13

Multumesc pentru raspuns.
porolissum
utilizator forum
utilizator forum