Acum este 17 Noi 2018, 12:12 Căutare avansată

Hwarang Bow Review + Crono

avem un arc interesant? l-am testat? avem păreri diferite? foarte bine, hai să discutam despre asta!

Hwarang Bow Review + Crono

Mesajde dediu00ro » 02 Mai 2011, 11:55

173-175+ fps @28.5" #50 9 gpp!
167 fps at @28.5" #50 10 gpp!
160 fps at @28.5" #50 10.44 gpp!
Sunt sigur ca o sa fie discutii pe tema vitezelor, dar nu ma intereseaza. Eu asta am obtinut.....cu un cronograf care functioneaza bine. Si surprinzator seamana foarte mult cu testele efectuate de Cehii care au testat si eii un hwarang..... 169 fps la 30" 10gpp au obtinut eii, eu am obtinut 167 fps la 28.5" 10 gpp cu un arc mai puternic. Sigur va creste viteza daca intinderea creste.
Este un arc excelent dar calitatea lui de baza este intinderea enorm de placuta, nu viteza extrema. O placere sa tragi cu asa ceva.
Stringwalking barebow is alchemy, you follow the basic rules, but reality is closer to black magic sometimes-San Duro
Never underestimate the complexity of a skill that appears to be the epitome of simplicity when performed by an expert! Wayne C.McKinney
dediu00ro
utilizator forum
utilizator forum

Arc:

Re: Hwarang Bow Review + Crono

Mesajde scorillo » 02 Mai 2011, 16:18

Ma intristeaza mult faptul ca arcul ala, care inseamna ceva pt. mine, a ajuns cumva in mainile voastre.
Banuiesc ca iarasi o sa mai incerce piticul de cateva ori sa faca unul.

Altminteri, intreaba-l pe pitic cam ce viteza a scos hwarangul meu de 67 livre cu 9,5 grains/lbs in 2009 la concursul de field.
Sau pe Dady.

Pentru improspatarea memoriei, 65m/s, adica 213 fps, iar ala de 50 de livre, incordat la 33” (cam 70 de livre) cu sageata de 32 grame a scos 75m/s, adica 246 fps.
Acelasi arc, cu sagetile de 780 grains-11gr/lbs- a scos 56m/s, adica 184 fps.
Totusi cu cronograful piticului, deci pana la urma rezultatele astea nu prezinta nici un fel de relevanta.

Oricum, la un baiat asa de plin de obiectivitate ca tine, merita incercat un pic si hwarangul, nu?
Te doare, osteanul meu?
Numai cand rad, Maria Ta!
화랑 유진
scorillo
administrator forum
administrator forum

Arc:

Mesajde dediu00ro » 02 Mai 2011, 16:40

Ai cantarit arcul ala la 33"? Sau e cam 70#?Poate e 80#?
Eu am cantarit arcurile mele fara bow stand, si am aflat ca de fapt am gresit.

Ca asa si leopardu meu scoate viteze masive intins la 33" cu sageti usoare. Chiar si cu sageti grele orice arc va trage mai rapid la intinderi mai mari.
Asta am spus de foarte multa vreme, daca intind un arc la 33 de inch si pastrez formula de 10 gpp, va bate acelash arc care trage doar 29 de inch tot cu 10gpp.
Si vitezele care le spui tu sunt foarte probabile, ar fi bine sa ne intalnim la un cronograf cantarim arcul din bow stand, si cantarim si sagetile cu cantar de bijutier. Si vedem cat scoate.

Eu ma refer de faptu cat trage la 28" cam la cat se masoara majoritatea arcurilor de pe piata.
Obiectivitatea mea o stiu cei care mau intalnit, dar a ta e chiar discutabila.
Daca mai fac un test si dupa asta inca unu , si altii au facut teste si au avut aceleah rezultat adica 169 fps la 10 gpp.
Atunci tot cu testul de 185 fps 10gpp la 25.5 o sa le dai in nas?

Data viitoare voi face cu 2 cronografe, sper sa testezi si tu cu prima ocazie, si ai sa vezi ca de fapt ele sunt corecte. Tragi cu tabu si 28.5-29 de inch si vezi cam cat scoti cu 10gpp. Si ne arati si noua.

Tu poate nu vrei sa intelegi ca de fapt atata trage arcul, asa cum si eu credeam ca Equusu meu e mai rapid din cauza ca e mai scurt, arcul scurt creaza senzatia vitezei. Dar in realitate..... atata scoate frate , au testat oameni compounduri pe crono ala si a fost total ok. Poti sa aduci vreun argument la "arata cat vrea cineva sa arate?"
Pentru mine e simplu, tragi pe langa linia lui de citire arata eroare, tragi drept pe unde trebuie iti arata perfect. Dar poate cu 2 cronografe o sa fie mai sigur.
Stringwalking barebow is alchemy, you follow the basic rules, but reality is closer to black magic sometimes-San Duro
Never underestimate the complexity of a skill that appears to be the epitome of simplicity when performed by an expert! Wayne C.McKinney
dediu00ro
utilizator forum
utilizator forum

Arc:

Mesajde scorillo » 02 Mai 2011, 17:00

Mai, am priceput ce vrei tu sa spui, cum ca review-ul facut de neamtul ala care a scos 185 fps la 25,5 intindere este o minciuna, si pentru asta ai luat tu un alt arc, un cronograf de doi lei care stim de doi ani ca bate campii, si ai facut un review adevarat, autentic, si cu video.
Dar fiindca tot vorbesti de bow stand, ai avut curiozitatea sa si masori hwarangul ala pe care l-ai testat? L-ai cantarit?

Mai zici ca "sunt si altii care au facut teste si le-a dat 169 fps", arata-mi si mie unde au zis aia chestia asta. Ca daca au zis-o la foc la Targu Mures, are valoare cam de doi lei.
Apropo, era un tip din Timisoara care si-a masurat un kaya sau un wind si, daca imi amintesc bine, scosese cam 195 fps la 28 cu 10grains/pound (posibil sa ma insel). Adica zice cam altceva decat ceea ce esti tu dispus sa crezi.

Mai sunt doua lucruri de zis, de obiectiv ce esti vad ca te cam faci trambita piticului. Cand vrea sa imi transmita ceva, imi transmite prin tine. Nu prea imi place chestia asta si, sincer sa fiu, sunt un pic dezamagit, nu ma prea asteptam la asa ceva de la tine.
Probabil ca functioneaza spiritul de camaraderie al listei de ban.

Adoua chestie e legata de cronograf, in curand vom rezolva si problema asta cu cronograful, asa ca vom putea face niste review-uri cu adevarat serioase.
Te doare, osteanul meu?
화랑 유진
scorillo
administrator forum
administrator forum

Arc:

Mesajde scorillo » 02 Mai 2011, 17:09

Ai cantarit arcul ala la 33"? Sau e cam 70#?Poate e 80#?

Apropos, tu ai facut asta cu vreunul din arcurile din review-uri?
Te doare, osteanul meu?
화랑 유진
scorillo
administrator forum
administrator forum

Arc:

Mesajde Arthelad » 02 Mai 2011, 17:10

Pai asa iar puteti sa va certati un an. intalniti-va si cronometrati impreuna.
Din ce aud eu in cele 4 filme, as zice ca pe primul loc ca viteza e arcul trilaminat, pe al doilea foarte pe aproape e hwarangul, pe urma salcamul nu foarte departe iarasi, si pe urma asirianul, mai molcom un picutz mai mult.
Am numarat cati pasi a facut pe film, la asirian si salcam cca 20, si intre ele salcamul se auzea mai rapid.
La hwarang si trilaminat au fost cam 16 pasi. Unele sageti se auzeau mai rapid la unul, altele la celalalt. Banuiesc ca incosistenta releasului uman produce diferente prea mari de la o sageata la alta, ar trebui un release mecanic peste tot sau o medie la x sageti.
Arthelad
utilizator forum
utilizator forum

Arc:

Mesajde scorillo » 02 Mai 2011, 17:19

Pai asa din auzite putem deduce cam ce vrem (plus ca nu toti avem urechea ta). Ideea era ca face un review obiectiv, nu cum a facut neamtul (neamtul ala care e neamt), dar care musai trebuie sa dea rezultatele dupa cum vrea dediu00ro (sau piticul??).
Arcul nu este cantarit, nu se vade cat incordeaza sagetile, cronograful ala super-precis nu prea se vede bine cam ce indica, dar ma rog, trebuie sa le luam de bune, pentru ca asa zice dediu00ro.

Concluziile sunt complet impotriva bunului-simt, un arc de 500-600 de grame, lung de doi metri e mai rapid decat un arc de 320 grame, lung de un metru si zece. Un arc cu un kil de piele pe el si facut din fibra, este iarasi mai rapid decat hwarangul. Uite, eu piur si simplu nu pot inghiti asta.
Voi avea ocazia curand sa fac niste teste cu cronograful. Vedem atunci.
Cat despre intalnirea cu dediu, ma voi intalni cu el doar pentru a vedea cum sta treaba cu pariul si cu aia 300 de metri.
Te doare, osteanul meu?
화랑 유진
scorillo
administrator forum
administrator forum

Arc:

Mesajde Storm » 02 Mai 2011, 17:23

as zice ca pe primul loc ca viteza e arcul trilaminat

Adica exact ala la care nu a facut teste cu cronograful?
Shoot by the strength of your muscle, the force of your will and the purity of your desire.
화랑
Storm
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: SMGUNG

Mesajde dediu00ro » 02 Mai 2011, 17:24

Cam am facut Eugen. Dar daca tu nu ma crezi eu nu incerc sa te conving.
Nu transmite nimeni nimic prin mine, astea sunt testele pe care le-am facut. Daca ai uitat de testele cehilor atunci mai citeste "bow review" inca o data.

Si daca baiatul ala din timisoara, poate sa imi explice si mie cum de macar alte 5 cazuri au aratat ca arcul Kaya, Wind Fighter scot cam 170 fps la 10gpp dar ele sunt de fapt teste false.
Si ca de fapt testul lui este cel corect si adevarat care nu coincinde cu nici o alta informatie de pe internet, atunci jos palaria.
Eu stiu cat scoate un Kaya din cauza ca cineva a facut un test, si testul lui coincide cu alte teste similare.

Eu asa gandesc sunt mai simplu.

Eu iti spun ce am vazut cu ochii mei la testul cu hwarangul, nu contest ca el e mai rapid la intinderi mai mari, dar contest faptul ca trage 185 la @25.5".
Daca tu vrei sa incepi sa zici , ca testele mele sunt mincinoase ca blah blah blah blah, nu ai decat.
E dreptul tau.
Storm nu am facut teste ca nu am apucat, daca apucam faceam. Data viitoare, e doar un review nu trebuie sa te agiti.
dediu00ro
utilizator forum
utilizator forum

Arc:

Mesajde Storm » 02 Mai 2011, 17:25

"String Silencers" :{6 :{6 :{6 :{6 :{6
Shoot by the strength of your muscle, the force of your will and the purity of your desire.
화랑
Storm
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Mesajde scorillo » 02 Mai 2011, 17:27

"It have some string silencers right here,it doesn't make any sound"

Uuuaaaa hahahaha, asta e ideea piticului, are scaunele pentru coarda ca sa nu faca zgomot!
Mai zicea piticul si ca are maner de cauciuc ca sa absoarba vibratiile!!!
Te doare, osteanul meu?
화랑 유진
scorillo
administrator forum
administrator forum

Arc:

Mesajde Storm » 02 Mai 2011, 17:30

Storm nu am facut teste ca nu am apucat, daca apucam faceam. Data viitoare, e doar un review nu trebuie sa te agiti

Ti se pare ca ma agit? Am zis eu ceva de facut teste aici? Am comentat eu ceva despre review-ul la hwarang? Cred ca le cam incurci.
화랑
Storm
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Mesajde Storm » 02 Mai 2011, 17:34

:{2 Omule, invata sa spui corect "leather"
화랑
Storm
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Mesajde Storm » 02 Mai 2011, 18:41

Domnule Dediu,

In video ai tras asa: 46,53,56,ERR,54, apoi spui ca ai tras 2 serii de 5 sageti intre 52 si maxim 55. Lla primele 5 sageti, exceptand-o pe cea de 46, ai 54.3ms. La cele 10 ai 53.5. Cum eu tind sa cred mai mult ce vad decat ceea ce aud , as rotunji la 54m/s, rezonabil zic eu.

Toate astea cu sageti de: 450,488,480,496,454. Media: 473 grains.

Arcul are, dupa spusele tale 50# la 28.5" si 48# la 28". Sageti de 28", dupa spusele tale. Daca au fost mai lungi, oricum nu au fost trase pana la capat, deci ramanem la 28".

Acum ca avem toate datele rezulta asa:

48# , 473 grains, 54m/s = 177 fps , 9.85 gpp

sau , daca ai intins 28,5" (desi nu cred ca ai intins nici macar 28", dar fie, nu am fost acolo, accept 28"):

50# , 473 grains, 54m/s = 177fps , 9.46 gpp

Tu in titlu spui:
173-175+ fps @28.5" #50 9 gpp!
167 fps at @28.5" #50 10 gpp!

Nu stiu cum ai ajuns tu la 167fps. Viteza minima pe care ai spus-o tu a fost de 52m/s = 170fps. Te cam contrazici si te cam incurci la calcule. O fi iarasi din graba, superficialitate sau rea vointa? Sper ca sunt primele doua.
화랑
Storm
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Mesajde traianj » 02 Mai 2011, 19:07

Eu din cata engleza stiu..., am inteles ca i place arcul si ca si cumpara in curand un hwarang.
Sa nu se supere partile, daca am inteles eu gresit.De vina sunt eu, pentru ca nu m amtinut de carte.
Pictor, sculptor, arhitect
Trag cu pene violet.
traianj
utilizator forum
utilizator forum

Arc:

Mesajde dediu00ro » 02 Mai 2011, 19:25

Am intins aproximativ 28.5 si unele sageti aveau sub 450 de grains. De asta a iesit 53-56(cu sageata de 440 grains la 50# =8.8 gpp, a iesit 56 m/s=183 fps)

Sageata de 489 de grains a tras de obicei 52m/s= 170 fps la 9.78 .

Si cu sageata de exact 10 gpp nu am putut sa trec de 51 de m/s, dar haide totusi sa rontujim sau cum vrei tu 170 fps. Ce diferenta este comparativ cu testele cehilor?
Cu sageata de 522 de grains intins la 28.5 nu am putut sa trec de 48.9 m/s(asta a fost maximum)
Si de asta am rotunjit sa fie mai cu plus.....
Eu am pus media formata inainte de video, unde toate sagetile au mers fara eroare.

Intinderea a fost foarte corecta te asigur chiar a fost aprox 29" cate o data. Nu mai spune tu ochiometric ca nu ai fost acolo......daca vrei sa ramai la concluzia ca sa intins 10" chiar te rog.
Puterea arcului este de 50# la 28.5

Oricum e un arc rapid comparativ cu altele........a daca era arcul meu il testam la intinderi mai mari, cat despre intindere nu imi permiteam sa imi tai sagetile perfect pentru testul asta. Dar sunt sigur ca la primu cronograf ai sa vezi singur care sunt vitezele.
dediu00ro
utilizator forum
utilizator forum

Arc:

Mesajde Storm » 02 Mai 2011, 19:43

Partea a 2-a

Renuntam la medii si luam valorile masurate in film:
53.4 , 56.7 si 54.3 (la ultima nu sunt 100% sigur ca e 3 dupa virgula)

Avem asa:

"Best case scenario"
(arc mai slab, sageata mai grea):

53.4 m/s, 48#, 496 grains , 10,3 gpp -> 175,2 fps
56.7 m/s, 48#, 496 grains , 10,3 gpp -> 186,0 fps
54.3 m/s, 48#, 496 grains , 10,3 gpp -> 178,1 fps

"Worst case scenario"
(arc mai tare, sageata mai usoara):
53.4 m/s, 50#, 450 grains , 9,0 gpp -> 175,2 fps
56.7 m/s, 50#, 450 grains , 9,0 gpp -> 186,0 fps
54.3 m/s, 50#, 450 grains , 9,0 gpp -> 178,1 fps

In concluzie, avem extremele:
56.7 m/s, 48#, 496 grains , 10,3 gpp -> 186,0 fps
53.4 m/s, 50#, 450 grains , 9,0 gpp -> 175,2 fps

Oricum o dai, mai putin de 175fps la 9gpp nu ai cum sa obtii. Practic ai demonstrat ca arcul scoate 175-186fps cu 9-10gpp, asta cu 48#.

In ceea ce priveste pariul, un arc de 55# va fi tot pe aici pe undeva. Plusul de 7# se va compensa cu diferenta de 2.5" mai scurta de armare. \]1
화랑
Storm
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Mesajde Storm » 02 Mai 2011, 19:46

Am intins aproximativ 28.5 si unele sageti aveau sub 450 de grains. De asta a iesit 53-56(cu sageata de 440 grains la 50# =8.8 gpp, a iesit 56 m/s=183 fps)

Stai putin sa ne lamurim aici. Astea 5 sageti de lemn cu care ai tras in film, nu sunt aceleasi pe care le-ai masurat pe cantar? Da sau nu? Astept raspuns clar, da sa nu?
화랑
Storm
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Mesajde scorillo » 02 Mai 2011, 20:05

Storm, te lupti cu morile devant, dediu00ro nu raspunde niciodata punctual la o intrebare. Doar arunca momeala si apoi, cand intrebi sau ceri lamuriri, raspunde cu alte intrebari.
Mi se pare interesant cum tu apreciezi intinderea "ochiometric"... Ma intreb cum a procedat el, daca nu ochiometric, ca doar nu are banc de testat arcuri...

Imi mai plac si celelalte argumente, a retinut si bagat la tartacutza niste review-uri de pe la cehi (sunt tare curios sa le vad), facute tot cam in stilul lui asa, pe genunchi si cu rotunjiri in minus, dar nu poate sa accepte un review facut de un neamt, care a masurat arcul inci cu inci pe banc, i-a facut graficul forta/intindere, doar pentru ca nu i-a placut rezultatul... Asta este omul nostru, crede ce vrea, cand vrea, si, in buna traditie a piticului, demonstreaza cu cronograful orice.

Noi stim cum s-a demonstrat cu acel cronograf ca un selfbow de salcam trage cu 68 m/s cu sageata de 11,4 gr/lbs. Si asta doar la inceput, ca mai la urma a tras chiar si mai rapid. Si ca sa ni se arate ca nu e nici o minciuna, a pus piticul chiar si citate din sfintii parinti ai bibliei arcasului... Cu asemenea oameni, era doar o chestiune de timp, pana cand sa ajunga un hwarang la pitic si sa ne arate el ce arc slab este de fapt.
Iata ca facu dediu00ro review in toata regula, sa il faca de rusine pe al neamtului.
Te doare, osteanul meu?
화랑 유진
scorillo
administrator forum
administrator forum

Arc:

Mesajde Arthelad » 02 Mai 2011, 20:30

scorillo scrie:Pai asa din auzite putem deduce cam ce vrem (plus ca nu toti avem urechea ta).

Mersi pt apreciere, uite am mai ascultat comparativ, hai sa reiau ce sustin eu bazat pe urechea mea de muzician, si sunt curios ce ar zice niste teste cu cronograful la care sa fi si tu prezent:
- sirianul e cel mai lent , nu am zis nicaieri ca e mai rapid decat hwarangul, eu il aud cel mai lent. Si in opinia mea e probabil o diferenta sezizabila fata de celelalte.
- urmatorul in sens ascendent, pe locul 3, e salcamul, dar cu el s-a tras la o distanta cu 20% mai mare decat cu hwarangul, si mi se pare logic ca ar putea fi comparabil datorita faptului ca e mai puternic (80# fata de 50#). Ca hwarangul ar putea sa-l depaseasca la putere sau intindere mai mare e logic, dar data fiind diferenta de putere si faptul ca hwarangul e intins putin, ceea ce il dezavatajeaza, nu cred ca intre cele doua arcuri e mare diferent in filme.
- hwarangul si cu laminatul le aud foarte apropiate, si la unele sageti mi se pare cand unul cand celalalt mai rapid. Nu am cum sa ma pronunt exact, dar urechiometric le aud cvasi identic. Pe celalalt forum laminatul e creditat (si nu am motive sa ma indoiesc de asta) la 10 grain la 193 fps, deci daca luam de asemenea datele calculate de Storm pt hwarang (186 fps) si adaugam cei 6-7 fps pe care i-ar fi scos cu thumb release etc., reiese ca sunt similare ca viteza. Poate daca are careva vreun program video care sa scoata framurile se mai pot departaja, dar asa la ureche e mai greu.
Arthelad
utilizator forum
utilizator forum

Arc:

Următorul

Înapoi la Hardware review