Acum este 17 Noi 2017, 20:15 Căutare avansată

ajutor ,,luneta"

orice fel de discuții despre arcuri, săgeți, cărți, istorie, legende etc.

ajutor ,,luneta"

Mesajde aurelian » 04 Iul 2017, 10:21

Salut, nu stiu daca am postat corect in aceasta sectiune dar am nevoie de ajutor. Puteti sa-mi spuneti care sunt diferentele dintre o luneta pt. arbaleta si una pt. arma cu glont. Mai exact pot folosi o luneta destinata armelor de foc pe o arbaleta?
aurelian
utilizator forum
utilizator forum

Arc: arbaleta

Re: ajutor ,,luneta"

Mesajde aurelian » 04 Iul 2017, 20:13

aurelian scrie:Salut, nu stiu daca am postat corect in aceasta sectiune dar am nevoie de ajutor. Puteti sa-mi spuneti care sunt diferentele dintre o luneta pt. arbaleta si una pt. arma cu glont. Mai exact pot folosi o luneta destinata armelor de foc pe o arbaleta?

Chiar nu stie nimeni ?
aurelian
utilizator forum
utilizator forum

Mesajde broadheader » 04 Iul 2017, 23:16

salut
teoretic si practic ar trebui sa fie la fel;
personal nu am folosit decat luneta de arma;
exista o diferenta, in opinia mea: luneta de arma poate avea zoom mare, pt ca glontul zboara o distanta foarte mare, pe cand luneta de arbaleta nu are ce face cu un asemenea zoom, pt ca sageata nu zboara foarte departe, iar traiectoria ei e mult diferita de cea a glontului

asta e parerea mea, dar sper sa nu ma insel
succes!
broadheader
utilizator forum
utilizator forum

Arc: compound

Mesajde aurelian » 05 Iul 2017, 09:24

broadheader scrie:salut
teoretic si practic ar trebui sa fie la fel;
personal nu am folosit decat luneta de arma;
exista o diferenta, in opinia mea: luneta de arma poate avea zoom mare, pt ca glontul zboara o distanta foarte mare, pe cand luneta de arbaleta nu are ce face cu un asemenea zoom, pt ca sageata nu zboara foarte departe, iar traiectoria ei e mult diferita de cea a glontului

asta e parerea mea, dar sper sa nu ma insel
succes!

Cred ca totusi e ceva legat de viteza glontului in comparatie cu cea a sagetii si mai cred ca ceva de reglaj 1/4 click la, luneta pt. arma fata de 1/2 click la arbaleta ...dar nu sunt sigur.....dar sunt aproape sigur ca nu se poate folosii o luneta de arma pe arbaleta.Daca aveti si alte informatii despre diferente sau compatibilitate va rog sa-mi spuneti.
aurelian
utilizator forum
utilizator forum

Mesajde broadheader » 05 Iul 2017, 12:10

din pacate pt tine atat m-a dus capul; mai multe nu cunosc
:)
broadheader
utilizator forum
utilizator forum

Arc: compound

Mesajde aurelian » 05 Iul 2017, 13:27

broadheader scrie:din pacate pt tine atat m-a dus capul; mai multe nu cunosc
:)

Chiar iti multumesc pt. ca ai avut disponibilitatea sa-mi raspunzi....in ceea ce priveste intrebarea mea am sunat la nikon si mi-au zis clar ca nu se potrivesc, cele pt. arbaleta sunt dedicate acestei categorii.
aurelian
utilizator forum
utilizator forum

Mesajde porolissum » 05 Iul 2017, 17:53

Vezi ca sunt niste lunete mai slabe cu care isi echipeaza unii armele cu aer comprimat. Alea se potrivesc din punctul de vedere al parametrilor optici, nu stiu daca se fixeaza pe sina arbaletei in acelasi mod. Cele de vanatoare nici vorba. Au cu totul alti parametri optici.
porolissum
utilizator forum
utilizator forum

Arc: takedown Oak Ridge 60#; longbow Vulture 60#

Mesajde udapra » 05 Iul 2017, 18:25

Nu este atat vorba de parametrii optici. Daca ar fi asa si cele de airsoft ar fi ok. Problema este reculul diferit bidirectional si vibratiile la arbaleta. Lunetele de arma sunt constrite pt a ramae intregi la recul catre inapoi. Am vazut lunete de vanatoare facute praf de arme cu aer comprimat cu arc care au dublu recul si inainte si inapoi. Am vazut insa si lunete gen Gamo care au rezistat fara probleme pe arbaleta. Pt arbaleta al fi ideal un half mildot cu reglaj de paralaxa ca cele de aer comprimat. Vezi daca ai sina lata sau ingusta si in functie de asta sa iei montura lunetei.
In concluzie: merge orice luneta ce se poate monta insa sunt sanse mari sa nu tina zeroul din cauza vibratiilor. Nu ai distante asa mari sa reglezi pe parcurs,iti ajung punctele de pe cruce.
Arjuna a răspuns că el vedea numai ochiul păsării care era ţinta şi nimic altceva.
udapra
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: Kaya KTB 45lb
Falco Spirit carbon 42lb
Bearpaw Slick Stick 40lb

Mesajde porolissum » 06 Iul 2017, 06:19

Uite o opinie mai avizata. Foarte corect.
porolissum
utilizator forum
utilizator forum

Arc: takedown Oak Ridge 60#; longbow Vulture 60#

Înapoi la Discuții generale