Acum este 15 Dec 2017, 03:26 Căutare avansată

Lungime coarda Kaya KTB

orice fel de discuții despre arcuri, săgeți, cărți, istorie, legende etc.

Lungime coarda Kaya KTB

Mesajde basil » 31 Aug 2017, 20:51

Va salut!

Am un Kaya KTB caruia i-am ratacit coarda.
Am masurat lungimea arcului pe exterior, nock to nock, conform cu o serie de instructiuni gasite pe net si au rezutat 128cm. Asta ar veni 50 de inci.

Am cumparat o coarda de la archeryshop pentru arcuri Kaya lungime de 50 inci.
Am senzatia ca este un pic lunga. Am masurat-o si are 119.5, adica aprox 47 inci.
3 inci diferenta.

Brace height (sper ca am masurat bine, de la maner la coarda) 11.5 centimetri.
Pare foarte putin, vad ca recomandat este de 14-15cm.

Ceva nu se leaga. Any ideas?
Pot sa o mai scurtez sau o duc inapoi?
Daca o mai scurtez, cum fac asta si pana la ce lungime sau brace height?

Multam!
basil
utilizator forum
utilizator forum

Arc:

Re: Lungime coarda Kaya KTB

Mesajde Dumitru Rotariu » 31 Aug 2017, 22:58

Prin rasucire coarda se mai scurteaza. Se pot face si pana la 20 de rasuciri daca e cazul.
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Arc: de tate felurile

Mesajde gooe » 06 Sep 2017, 00:00

bre, e semn divin..renunta cat nu e prea tarziu.
gooe

Mesajde basil » 11 Sep 2017, 18:45

@ Dumitru Rotariu
Am incercat cu succes metoda rasucirii, multumesc.

@Cristi Iepure, MrBigPd, Other Ringers
Cum masor si eu corect brace height-ul la KTB-ul asta?
Center of the grip, above grip, bow deepest point?

Multam!
basil
utilizator forum
utilizator forum

Arc:

Mesajde Dumitru Rotariu » 11 Sep 2017, 19:45

@ basil, cu placere! Nu trag cu Kaya dar dupa cate imi aduc aminte brace height-ul la KTB este undeva intre 14-15cm, daca nu ma insel si se masoara de pe burta manerului. Sa vedem ce spun posesorii de astfel de arcuri.
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Mesajde gooe » 12 Sep 2017, 21:54

Mi am facut un obicei din a supara multa lume...arc coreean cu inel cand avem arcurile noastre cu tragere mediteraniana? Mare chici si printre arcasii romani, nu mai vb de concursuri unde vin arcasi in straie nationele cu arc coreean.
gooe

Mesajde Storm » 13 Sep 2017, 00:53

Pai daca spui numai prostii... Mare chici pe la noi cu "tragere mediteraniana". Ai vazut tu dac sa traga asa?
Shoot by the strength of your muscle, the force of your will and the purity of your desire.
화랑
Storm
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: SMGUNG

Mesajde Jaguar » 13 Sep 2017, 06:53

Basil, de două zile sunt si eu posesorul acestui model de arc, bh corect dat de producător 14,5 cm, coarda am primit-o cu 7 mm mai lungă cei din magazin recomandându-mi 5 până la 7 răsuciri, Cât priveşte tehnica de tragere a dacilor sunt 90% şanse ca dacii sa fi tras cu inel,
Jaguar
arcas olimpic
arcas olimpic

Arc: martin jaguar take down Scorpion Sav Archery

Mesajde Dumitru Rotariu » 13 Sep 2017, 12:20

Eu am auzit ca dacii trageau bine la masea :{17 nu degeaba le-a ars Burebista viile dar ei fiind isteti si foarte bine antrenati nu au cedat asa usor, inventand tuica de prune. Asa ca ce era pentru ei trasul cu inel sau cu trei degete? un mic detaliu nesemnificativ...
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Mesajde hidden_talent » 15 Sep 2017, 00:45

Jaguar scrie:Cât priveşte tehnica de tragere a dacilor sunt 90% şanse ca dacii sa fi tras cu inel,

De multe ori m-am gandit si eu la asta.
Tragand de pe cal si avand arcuri scurte, e logic sa ne gandim la unghiul ascutit pe care-l face coarda la punctul de nock si sa presupunem ca trageau cu inel... cum o fi fost in realitate ... :?
De pe Columna nu reese nimic clar in privinta asta?
„Nu este nimeni dintre sarmaţi şi geţi care să nu poarte o teacă cu arc şi săgeţi muiate în sânge de viperă” (Ovidiu, Tristele, IV, 1, 78)
hidden_talent
arcas olimpic
arcas olimpic

Arc: CTA Red Stag 53#@28"

Mesajde Jaguar » 15 Sep 2017, 06:39

Tragand de pe cal si avand arcuri scurte, e logic sa ne gandim la unghiul ascutit pe care-l face coarda la punctul de nock si sa presupunem ca trageau cu inel... cum o fi fost in realitate ..

asta e unul dintre motivele pentru care am facut afirmatia de mai sus, cu cati arcasi am vorbit pe aici imi zic acelasi lucru, daca voi aveati un arc scurt provenit din arcul scit e imposibil ca dacii sa fi imprumutat de la sciti doar forma aproximativa si nu si tehnica
Jaguar
arcas olimpic
arcas olimpic

Mesajde Dumitru Rotariu » 15 Sep 2017, 07:19

Pentru ca de la Otzi incoace sau folosit arcurile din lemn mai ales prin zona asta a europei unde lemnul bun de arcuri este din belsug nu ca in alte zone si ca arcurile compozite erau mai mult a celor instariti (fapt demonstrat), logic ca sa tras si cu trei degete. Asa ca sunt sanse egale sa fi tras atat cu trei degete cat si cu inel sau stiluri apropiate, asa ca nu putem vorbi de procente de 90% fara a avea dovezi concrete. Cum la fel nu putem sti daca arcul dacic care este din familia arcurilor scite, ar fi fost compozit complex ca scitul sau doar un compozit lamelar.
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Mesajde hidden_talent » 15 Sep 2017, 19:43

Cred ca avem fiecare cate un pic de dreptate.
Am vazut filme pe Youtube cu concursuri de arc la mongolii din zilele noastre care trageau si cu sageata pe partea stanga dar si pe partea dreapta a arcului...
Revenind la daci, e foarte posibil sa fi fost, poate, o tehnica de tras "recomandata" de teoria militara a vremii, dar e foarte posibil si ca fiecare sa fi tras asa cum se simtea (sau se pricepea) el mai bine, important era sa cada inamicul de pe cal si sa nu se mai ridice. Nu avem de unde sti exact, deci nu se justifica vreo sfada pe aceasta tema.
In privinta uitilizarii mai multor tipuri de arcuri in acelasi timp, cum spune Mitu, acesta este un fapt clar si un fenomen care s-a manifestat peste tot in lume. Noi astazi, avem cumva tendinta sa credem ca orice soldica din armata coreana avea in dotare un hwarang frumos pictat si lacuit, faurit de un arcar faimos. In realitate asemenea arcuri aveau in primul rand ofiterii, oamenii instariti si cat mai multi arcasi pe timp de pace sau la inceputul perioadelor de conflict. Pe masura ce razboiul se prelungea iar necesarul de armament era in crestere, se foloseau arcuri simple din lemn, important era sa-si faca treaba. Asemenea fenomene se manifesta si in vremurile noastre, armele fabricate pe timp de pace sunt foarte frumoase... chiar sexi :D Mai spre finalul razboiului apar "frumuseti" tehnice de genul Sten sau Grease Gun
„Nu este nimeni dintre sarmaţi şi geţi care să nu poarte o teacă cu arc şi săgeţi muiate în sânge de viperă” (Ovidiu, Tristele, IV, 1, 78)
hidden_talent
arcas olimpic
arcas olimpic

Mesajde Jaguar » 15 Sep 2017, 23:15

Hidden talent, "Nu avem de unde sti exact, deci nu se justifica vreo sfada pe aceasta tema"- de unde sesizezi tu vreo sfadă sau o citisi printre rânduri? (Glumesc) vezi ca grease gunul tău e de fapt un uzi usor modificat care nu e bun decât dacă trage rafale de 50-60 cartuse si poate poate la 15-20 m o nimeri ceva... In realitate sunt folosite doar de trupele anti-antitero
Jaguar
arcas olimpic
arcas olimpic

Mesajde hidden_talent » 16 Sep 2017, 07:40

:lol: :lol: :lol:
Inlocuim "sfada" cu "dezbatere"
:tongue
hidden_talent
arcas olimpic
arcas olimpic

Mesajde Dumitru Rotariu » 16 Sep 2017, 08:49

In cazuri ca asta este foarte periculos sa dai cu presupusul, sau dai frau imaginatiei, astfel risti sa o dai in SF-uri si fantezisme, vezi ce fac ungurii cu asa zisul lor trecut cu arcul lor ''national'', vezi aparitia arcului dacic ''scorillo'' si mai nou punem nume la arcuri cum ar fi Gerula, cumva sa cream si noi un trecut fals sa facem din orice o legatura cu trecutul nostru, ca stim ca prinde si se vinde. In cazul dacilor, a arcurilor lor si cum trageau cu ele, cat stim atata facem, nu mai mult. Stiu ca inelarilor le-ar place sa creada ca acestia trageau cu inel, sau degetarii mediteranian, dar exista si alte posibilitati, de asta e bine sa nu ne hazardam in a crea idei false.

Ma, dar unde am ajuns de la rasucitul corzi la KTB :{1
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Mesajde romi777 » 17 Sep 2017, 11:58

Aci tre sa fiu de acord, nu avem de unde sti sigur cum si in ce stil trageau dacii, multi merg pe ideea ca daca aveau arc scurt unghiul facut de coarda nu ar fi acceptat decat tragerea cu inel, unul dintre motivele pentru care am si ales sa fac dacicul de 133 cm ,usor mai lung dar care accepta fara probleme trasul mediteranean , scuze pentru off-topic, kaya se stie de pe orice sait de specialitate are un brace recomandat de 14-15 cm :tiphat
romi777
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: nu am

Mesajde scorillo » 12 Oct 2017, 17:41

Trasul in stil mediteranean este specific longbow-ului. Dupa cum arata reprezentarile de pe columna , pare ca dacii trageau cu priza tertiara, dar asta nu poate fi o certitudine.
Momentul aparitiei inelului nu este bine stabilit, in orice caz, primele sau cele mai vechi inele moderne sunt asociate cu imperiul roman de rasarit, cu vreo 300-400 de ani mai devreme decat se credea.
Imi place ca toti sunt de.acord ca nu stim cum trageau dacii. Altminteri stim sigur cu ce trageau.
Cu arcul dacic.
Te doare, osteanul meu?
Numai cand rad, Maria Ta!
화랑 유진
scorillo
administrator forum
administrator forum

Arc:

Înapoi la Discuții generale