Acum este 22 Aug 2017, 12:17 Căutare avansată

Palaria e de vina?

arcuri tradiționale, săgeți, ținte & stuff

Palaria e de vina?

Mesajde gooe » 08 Noi 2016, 23:45

gooe
utilizator forum
utilizator forum

Arc: mathews apex 7, longbow, flatbow, horsebow

Re: Palaria e de vina?

Mesajde Dumitru Rotariu » 09 Noi 2016, 00:35

Praf stelar, tehnologie extraterestra, ca alta explicatie nu exista.
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Arc: de tate felurile

Mesajde sharpshooter » 09 Noi 2016, 01:36

Frate nu stiu dar pretul este de-a dreptul nesimtit . Arcul pare a fi unul umil deloc spectaculos . Cu garantia de 30 de ani te poti sterge la fund parerea mea . Nici macar nu arata bine adica ca si finisaje am vazut arcuri de 10 ori mai frumose . La banii astia iti iei crema arcurilor de pe piata si iti raman bani si sa-ti trimiti nevasta in excursie sa nu te streseze . La 1450 de dolari , lumea ti-e deschisa . De ce ai vrea sa cumperi un arc de la acest Bodnik care pana acu 7-8 ani nu exista sau incerca marea cu degetul si sa nu iti cumperi de la un producator de renume mondial cu experienta si traditie care fabrica arcuri de zeci de ani si care are mii de arcuri vandute si testate si probate prin cronograf si asa mai departe ? Eu unul nu am tras cu nici un arc de la Bodnik dar am vazut multe lume nemultumita de produsele lor . Delaminari si calitate proasta a finisajelor , chiar si la vestitele arcuri cu 30 de ani garantie . Si la teste viteza ioc explozie nici atat . In afara de niste nockuri de plastic pentru sageti toate produsele Bearpaw probate de mine au fost de cacat . Incepand cu penele si teminand cu corzile . Nu vreau sa fiu rau dar nu ma pot abtine . La banii astia iti poti cumpara un arc pentru care sa nu-ti para rau ca ai dat atatia bani . Garantia de 30 de ani e pistol cu apa se aplica doar cumparatorului original si arata-mi mie un arcas care nu schimba arcul pentru ca vrea unul identic dar mai tare , sau cu ce te incalzeste ca daca e un produs bun un arc bine lucrat care va dura si va functiona bine ani de zile si nu vei avea nevoie de garantie . Vad anunturi pe net cu arcuri de firma (cu traditie ) din anii 60 si 70 care functioneaza perfect ca in prima zi si astazi si cei ce le-au cumparat nu au avut 30 de ani de garantie . In fine .... prost nu e cel care cere prost este cel care da . In descrierea de la produs nu se spune nimic de carbon daca are sau nu are un strat de carbon , daca exista o anumita geometrie mai speciala a lamelor , daca ai posibilitatea sa iti personalizezi arcul ca tot dai atatia bani , daca iti poti alege lungimea de intindere , forma manerului daca arcul se poate face cu tiller zero daca se poate face takedown imbinat in maner , daca poti inscriptiona ceva pe arc , chestii pe care altii le ofera la bani mai putini . Asta e sunt curios cate bucati o sa vanda la modelul acesta la pretul acesta.
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people .... https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan
sharpshooter
artizan in piele
artizan in piele

Arc: BLACKWIDOW PSA-X 50#@29"

Mesajde Dumitru Rotariu » 09 Noi 2016, 13:32

In categoria Rd-urilor, acest arc este unul putin peste medie, fara nimic spectaculos cum zicea si Alex, garantat are carbon in mijloc, fibra indoielnica daca stai bine sa te gandesti ce foloseste la celelate arcuri care este de-a dreptul ordinara. Brate impopotate cu furniruri care transforma arcul intr-unul mai putin performant (explozie-viteza), singurul lucru bun fiind dinamica potrivita formelor. Materialele exotice folosite nu justifica un astfel de pret, aproape 6000 lei. Si jumatate pretul tot ar fi exagerat.
Ce nu-mi place mie la aceasta firma este lipsa de originalitate, incepand de la nume pana la modelele facute, copii a altor copii dupa arcuri consacrate. Ce sa mai povestim de tehnicile de marketing care sunt adevarate prosteli, care din pacate prind la multi. As spune mai multe dar ma abtin.
Dumitru Rotariu
artizan arcuri
artizan arcuri

Arc: de tate felurile

Mesajde Cyclemonk » 09 Noi 2016, 14:47

Nu va entuziasmati prea tare, fratilor, ca nu ne obliga nimeni sa-l cumparam :mrgreen:
Nu uitati ca e vorba de un pret pentru europa de vest, unde banii nu sunt atat de rari ca pe la noi...
La fel se intampla si cu jucariile mele, adica chitarele, sunt unele la preturi aberante, exorbitante, nejustificate etc. Eu cant cu o chitara facuta in Bulgaria, greu sa gasesti in toata europa una la fel de buna la pretul ei. Toata chestia e sa cauti si sa stii cat de cat ce sa cauti, arcuri bune se gasesc, slava Domnului. Maini si ochi de arcasi, acolo e problema {7}
Cyclemonk
arcas traditionalist
arcas traditionalist

Arc: Samick Leopard II 60#, Hwarang 53#, Samick Lightning 60#

Mesajde calientesistems » 24 Noi 2016, 09:06

O fi transformand sagetile in urmaritoare dfbd
You have Greatness within you!
You have the courage and power to live your dreams!
calientesistems
arcas olimpic
arcas olimpic

Arc: Black Shadow 48 ~ 50 Lbs

Mesajde gooe » 19 Mai 2017, 00:52

Dupa lungi cugetari m am hotarat, maine imi scriu Bodnik pe arc si precis trage numai in galben.
gooe
utilizator forum
utilizator forum

Arc: mathews apex 7, longbow, flatbow, horsebow

Înapoi la Echipamente pentru tirul cu arcurile tradiționale